Kierownik budowy
Jaka jest rola kierownika budowy?
Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek zatrudnienia kierownika budowy, który ma za zadanie zorganizowanie budowy i dbanie o jej należyty przebieg pod względem zgodności z przepisami budowlanymi i BHP. Jakie szczegółowe zadania przed nim stoją i gdzie znaleźć dobrego kierownika budowy? Na te oraz inne pytania postaramy się państwu odpowiedzieć poniżej.
Kierownik budowy obok inwestora i projektanta jest uczestnikiem procesu budowlanego, a zakres jego obowiązków szczegółowo określa prawo budowlane. Zadaniem kierownika jest bieżąca kontrola prac budowlanych pod względem zgodności z projektem oraz obowiązującymi normami, sztuką budowlaną i przepisami bezpieczeństwa. Osoba, która będzie pełniła funkcję kierownika budowy, musi posiadać odpowiednie uprawnienia do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie oraz wykazać się doświadczeniem w pełnieniu tej funkcji.
Obowiązek zatrudnienia kierownika budowy spoczywa na inwestorze.
Poszukiwania warto rozpocząć w momencie uzyskania pozwolenia na budowę.
Do obowiązków kierownika w trakcie budowy należy prowadzenie dokumentacji – systematyczne wykonywanie wpisów do dziennika budowy oraz wypełnianie znajdujących się tam zaleceń. Może także wstrzymać budowę w przypadku powstania zagrożenia oraz ma obowiązek zawiadomić o tym właściwy organ.
Zakres obowiązków kierownika budowy to również kontrola i zatwierdzanie poszczególnych etapów prac. Musi skontrolować m.in. prawidłowość zbrojenia elementów żelbetowych (po zalaniu betonem zbrojenie nie będzie już widoczne, a jego prawidłowe rozmieszczenie i połączenie decyduje o wytrzymałości całej konstrukcji), rodzaj zastosowanych materiałów (parametry techniczne muszą być zgodne z projektem budowlanym), prawidłowość wykonania więźby dachowej (odpowiednia klasa drewna, prawidłowe przekroje i rozstaw elementów), właściwe wykonanie elementów warstwowych (posadzek, tynków), poprawność wykonania poszczególnych instalacji, montaż urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru.
Oprócz funkcji kontrolnej, ważna jest jego rola prewencyjna. Dlatego kierownik powinien w kluczowych momentach budowy instruować wykonawcę, na co powinien zwrócić uwagę oraz osobiście nadzorować jego prace, aby uniknąć błędów. Kontrola prac po ich wykonaniu może skutkować bardzo kosztownymi naprawami.
Po zakończeniu prac budowlanych kierownik przygotowuje dokumentację powykonawczą, zgłasza obiekt do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy, uczestniczy w czynnościach odbioru i zapewnia usunięcie stwierdzonych wad, na koniec zaś przekazuje inwestorowi wymagane prawem budowlanym oświadczenia.
Czym nie zajmuje się kierownik budowy?
Pomimo bardzo szerokiego spektrum obowiązków kierownika budowy, nie jest on odpowiedzialny za jakość i estetykę wykonywanych prac. To już należy do zadań inwestora lub inspektora nadzoru budowlanego zatrudnionego przez inwestora. Formalnie nie reprezentuje on interesów inwestora. Nie może również ingerować w dokumentację projektową, na podstawie której wznoszony jest budynek. Może tylko wnioskować do inwestora o zmiany w projekcie, jeżeli zwiększą one bezpieczeństwo realizacji robót budowlanych lub usprawnią proces budowy.
W naszej firmie możesz skorzystać z usługi Kierownik Budowy . Posiadamy uprawnienia do kierowania budów w specjalności konstrukcyjno- budowlanej bez ograniczeń.
Nasze doświadczenie sprawi, że Twoja inwestycja zostanie poprowadzona z najwyższym staraniem i jakością.
Zajmujemy się całością inwestycji od zgłoszenia do Nadzoru Budowlanego do oddania obiektu do użytkowania.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania
Chcesz abyśmy przygotowali dla Ciebie wycenę, kosztorys lub udzielili Ci odpowiedzi na nurtujące pytania i kwestie techniczne? Zapraszamy do kontaktu !